#KONTAKTWZROKOWY

Stymulacja narządu wzroku jest istotnym elementem wspomagania rozwoju u wszystkich dzieci. Aktywne oglądanie świata jest podstawowym etapem rozwoju inteligencji oraz nauki komunikacji językowej. Pobudzanie narządu wzroku wpływa w pozytywny sposób na funkcje motoryczne zwłaszcza manualne.

Porozmawialiśmy trochę o tym jak ważny jest kontakt wzrokowy. Dzisiaj kilka pomysłów jak go budować ?.

1. Zacznijmy od często w ciągu doby wykonywanej czynności – zmiany pieluchy.
Tak moi drodzy to idealny moment aby przez prawidłową pielęgnację budować kontakt wzrokowy. Róbmy to powoli z uśmiechem i spokojem. Mówmy do dziecka! Możemy śpiewać my np. w trakcie przebierania śpiewamy : ” Jedną łapka, druga łapka ja jestem niedźwiadek. Trzecia łapka, czwarta łapka a to jest mój zadek. Lubię miodek, kocham miodek, podbieram go pszczółką. Jedną łapką, drugą łapką albo ciągnę rurką”. Jak dodamy do tego jeszcze pomalowane na czerwono usta, czarną bluzkę, a osoby z jasnymi włosami czarną czapkę to zabawa w pełnym kontakcie wzrokowym gwarantowana?.
2. Lustrzane odbicie.
Wiem, że z czasem robienie za papugę jest irytujące jednak tu może być to super sposób na stymulacje rozwoju! Drogi Rodzicu naśladuj moją mimikę. Możesz przy tym powtarzać sylaby zakończone samogłoską ( tzw. otwarte). Naśladowanie odgłosów zwierząt będzie niezła frajda (ko, mu, be, me, pi, fu). Tutaj też możecie do tego dodać wyżej wspomniane rekwizyty.
3. Mamo, tato rozmawiaj ze mną!
Mów do dziecka jak najwięcej. Dodając do tego ruchy głową aby dziecko mogło obserwować twoją twarz z każdej strony.
O czym rozmawiać z dzieckiem? O WSZYSTKIM! Opisuj mu dźwięki, które słyszy. Mów o tym co widać, nazywaj przedmioty, sytuacje. Mów o swoim dniu, o planach, marzeniach, zadaniach do wykonania. Możesz też śpiewać, recytować wiersze, opowiadać kawały.Niech to będzie twój najlepszy przyjaciel.
4.Rozmawiać i budować relacje można w różnych pozycjach.

Nie zapominajmy o ważnej pozycji dla rozwoju dziecka jaką jest leżenie na brzuszku. Nie dość, że dbamy o kontakt wzrokowy to jeszcze ćwiczymy mięśnie brzucha. Ważne jest aby w tej pozycji oprócz dziecka był też opiekun. Układamy się na przeciwko dziecka w taki sposób aby nasza twarz była na wysokości oczu dziecka i zaczynamy zabawę.

5. Na brzuszku u rodzica!
Jest to przyjemna i jakże pożyteczna forma spędzania czasu z dzieckiem. Kontakt skóra do skóry. Mega bliskość i ciepło ( PS wiecie, że mamy organizm jest tak dostosowany by temperatura jej ciała była dostosowana do dziecka tak żeby np. nie doszło do przegrzania maleństwa). Tutaj dziecko ma szansę zobaczyć naszą twarz z różnych stron. A nic go bardziej nie motywuje do podnoszenia głowy niż twarz najważniejszej dla niego osoby❤.
6. No i oczywiście czynność, która zajmuje sporo czasu to karmienie!
To jest idealny moment aby dbać o nawiązanie kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Nie trzeba dbać o idealna odległość aby dziecko nas widziało. Natura o to sama zadbała.
U najmłodszych dzieci najlepiej pokazywać się od boku (kąt ok. 45stopni) aby nawiązać kontakt wzrokowy. Maluchy do około 4mż nie potrafią jeszcze dobrze łapać kontaktu w linii środkowej ciała. Jest to związane z faktem, że do tego potrzeba lepszej współpracy obu półkul mózgu, a stabilizacji w linii środkowej ciała dziecko dopiero się uczy.
Możecie też wykorzystać to do obserwacji, jak Wasz maluszek zdobywa kolejne szczyty rozwojowe. Początkowo jak uda Wam się nawiązać kontakt wzrokowy od boku i będziecie zmieniali położenie waszej twarzy przez środek na drugi bok to dziecko będzie podążało za Wami całym sobą. Dopiero z czasem nauczy się odwracać sam wzrok bez poruszania głową.

 Jak dziecko wykazuje zainteresowanie zabawą to poniżej przedstawiamy kolejne propozycje na te kilkuminutowe sesje aktywności:

#oświećmnie
#redlips
#magicznelusterko
#teatrzykcieni
#połączwpary
#fotozabawa
#pojawiamsięiznikam
Tutaj znajdziecie trochę teorii o tym jak rozwija się narząd wzroku i słuchu u dziecka:
Rozwój narządu wzroku
Rozwój narządu słuchu
Dobrej zabawy,
Agnieszka