KONTAKT WZROKOWY W TEORII

Ostatnio było parę słów o rozwoju wzroku dzisiaj poruszamy jedna z #czerwonychflag ,na którą uwagę zwraca się w trakcie badania lekarskiego.

Podstawowe badanie pediatryczne to już każdy rodzic doskonale kojarzy. Składa się ono z dwóch części badania podmiotowego (inaczej wywiad lekarski) i badania przedmiotowego (zwanego badaniem fizykalnym). Tylko te dwie części razem dają nam pełen obraz sytuacji.

Dzisiaj chciałam Wam napisać o pewnym zagadnieniu, które jest widoczne w trakcie badania i ma dużą wartość diagnostyczną u najmłodszych pacjentów. KONTAKT WZROKOWY. Niby nic wielkiego a jednak… może on nas informować o wielu istotnych aspektach w rozwoju dziecka i nie tylko. Skupimy się tu na przypadkach, które powinny zapalić czerwoną lampkę :


1. Dziecko nawiązuje kontakt, zaś brak go ze strony mamy. O czym myślimy? Może nam to sugerować np. depresję oraz inne zaburzenia psychiczne u mamy, która milczeniem woła o pomoc.


2. Podobnie sytuacja może wyglądać kiedy w relacji mama- dziecko nie obserwujemy kontaktu wzrokowego. Wtedy sprawdzamy czy każde z nich z osobna jest w stanie nawiązać kontakt z nami jako z osobą postronną.


3. Dziecko nie nawiązuje kontaktu wzrokowego. Tutaj musimy zawsze pomyśleć o wadach wzroku jak i innych zaburzeniach rozwojowych (np. ze spektrum autyzmu).


W każdym z tych przypadków wkraczamy w szczegółowy wywiad aby móc udzielić pomocy rodzinie.

Drodzy Rodzice jak obserwujecie brak kontaktu wzrokowego z Waszym dzieckiem zgłoście to lekarzowi! Tak samo drogi tato/ partnerze/ babciu/dziadku jak widzisz, że mama dziecka ma problem i nie utrzymuje kontaktu wzrokowego to pomóż jej, wesprzyj ją i poszukajcie razem pomocy. Bo od tego jest rodzina aby się wspierać!

Jak dziecko wykazuje zainteresowanie zabawą to poniżej przedstawiamy kolejne propozycje na te kilkuminutowe sesje aktywności:

#redlips
#oświećmnie
#kontkatwzrokowy
#magicznelusterko
#teatrzykcieni
#połączwpary
#fotozabawa
#pojawiamsięiznikam
Tutaj znajdziecie trochę teorii o tym jak rozwija się narząd wzroku i słuchu u dziecka:
Rozwój narządu wzroku
Rozwój narządu słuchu