#OŚWIEĆMNIE

Co potrzebujemy?

Co tworzymy?

 1. Przestrzeń do rozwoju.

Jak się bawimy?

 1. Zakładamy czołówkę na czoło. Włączamy ją. W przyciemnionym pomieszczeniu podchodzimy do dziecka raz z jednej raz z drugiej strony (jak w zabawie #pojawiamsięiznikam). Warto przy dziecku robić miny i wymawiać samogłoski lub sylaby otwarte.
 2. W przyciemnionym pomieszczeniu połóż dziecko na macie lub w łóżeczku. Może leżeć na plecha lub na brzuszku. Oświetlaj punktowo ścianę, sufit lub podłogę.  Tworząc różnej wielkości oświetlone punkty na ścianie, suficie lub podłodze.
 3. W przyciemnionym pomieszczeniu trzymając dziecko na swoich kolanach, twarzą do siebie oświetlaj jego ręce i nogi.
 4. Wykorzystaj zabawę z #teatrzykcieni.
 5. W przyciemnionym pomieszczeniu oświetlaj przed dzieckiem zabawki i figury.  W momencie oświetlania konkretnego zwierzęcia wydawaj dźwięki podobne do odgłosów wydawanych przez konkretne stworzenie. To samo dotyczy zabawek np. autka – brum brum.
 6. W przyciemnionym pomieszczeniu trzymając dziecko na swoich kolanach, twarzą do siebie – oświetlaj swoją twarz. W trakcie tej zabawy rób różne miny i wypowiadaj samogłoski lub spółgłoski.
 7.  W przyciemnionym pomieszczeniu włączamy nieregularnie latarkę. Robimy to raz z jednej strony, raz z drugiej strony dziecka.
 8. W celu dodania dziecku dodatkowych bodźców możemy na latarkę założyć kolorowy celofan.
 9.  W przyciemnionym pomieszczeniu dorosły oświetla jedynie swoje usta. Wykonując przy tym rożne ruchy wargami i językiem. Nie zapominając o wypowiadaniu samogłosek.
 10.  Dorosły trzyma dziecko na rękach. W przyciemnionym pomieszczeniu oświetlony jest jeden konkretny punkt. Dorosły z dzieckiem na rękach zbliża i oddala się od tego punktu.

Jak mówić?

 1. Pamiętaj o zmianie intonacji głosu: raz cicho raz głośno, pytając, twierdząc itp..
 2. Samogłoski możesz wymawiać w konfiguracji: tworząc dziubek z warg – wystawiając język – samogłoska ( A,O,E,I,U,Y).
 3. Spółgłoski możesz wypowiadać:
 • Po 3 powtórzenia: PI-PI-PI, MA-MA-MA
 • Ciągiem: PA-PE-PO-PY-PI-PU, MA-ME-MY-MI-MU-MO

Zabawa z niemowlakiem nie trwa długo. Często są to kilku minutowe czynności wykonywane kilka razy dziennie. Jeżeli dziecko nie wykazuje chęci do zabawy np. odwraca głowę w drugą stronę,  dajcie mu czas na pobycie samym ze sobą. Odkrywanie samego siebie jest dla dziecka równie ciekawe i rozwijające.

 Jak dziecko wykazuje zainteresowanie zabawą to poniżej przedstawiamy kolejne propozycje na te kilkuminutowe sesje aktywności:

#redlips
#kontkatwzrokowy
#magicznelusterko
#teatrzykcieni
#połączwpary
#fotozabawa
#pojawiamsięiznikam
Tutaj znajdziecie trochę teorii o tym jak rozwija się narząd wzroku u dziecka:
Rozwój narządu wzroku
Rozwój narządu słuchu

 

Dobrej zabawy,

Agnieszka