#soskarmienia cz.1

Startujemy z comiesięcznymi ciekawostkami o karmieniu w akcji #soskarmienia . W tym miesiącu powiemy sobie kilka słów o DHA, MASIE CIAŁA i LAKTOZIE.

#soskarmienia część 2

#soskarmienia część 3

 

Czy wiecie, że niemowlęta karmione piersią dostają wraz z mlekiem matki wystarczającą ilość DHA (kwasu dokozaheksaenowego) Zdziwieni?
?Jeżeli rozszerzanie diety idzie zgodnie z zaleceniami czyli porcja tłustej ryby 1 raz w tygodniu, to pokrywa to zapotrzebowanie na DHA u najmłodszych (starsze dzieci i dorośli 1-2 porcję na tydzień).
?Suplementację rozważamy wtedy, gdy dziecko je nieprawidłowo.
?Ostatnio pojawiły się badania, z których wynikało, że podawanie DHA i kwasu arachidonowego (AA) codziennie przez 6 miesięcy dzieciom urodzonym przedwcześnie w 1. roku życia, w stosunku do placebo, nie przynosiło większych korzyści w odniesieniu do rozwoju umysłowego i psychoruchowego dziecka.

Bibliografia
1. Kursu problemy w laktacji dla Lekarzy organizowanego przez CNoL
2.Effect of docosahexaenoic acid supplementation vs placebo on developmental outcomes of toddlers born preterm a randomized clinical trial. Keim S. A. i wsp.
JAMA Pediatrics, 2018; 172: 1126–1134


Sama masa ciała dziecka to dopiero początek! A co dalej? SIATKI CENTYLOWE i przyrosty masy ciała, czyli o ile wzrosła masa ciała dziecka od ostatniego pomiaru (ile dziecko przyrastało średnio na dobę).
Czym warto się tu posłużyć?
Siatkami centylowymi stworzonymi przez WHO czyli Światową Organizację Zdrowia. Zostały one stworzone na podstawie przybierania masy ciała dzieci zdrowych, karmionych piersią, prawidłowo żywionych. Niech Was to nie zmyli, bo są one przeznaczone dla wszystkich dzieci niezależnie od sposobu karmienia! Stanowią wzorzec rozwoju.
Co istotnego one wnoszą?

?Fizjologiczną utratę masy ciała do 3. doby życia. Tu należy zauważyć, że dzieci urodzone siłami natury mają nieco niższe spadki masy ciała (w granicach 6%) niż dzieci urodzone przez cięcie cesarskie (w granicach 7%). Ale ogólnie przyjmuje się, że spadek do 7% masy ciała w stosunku do masy urodzinowej jest normą. Przy spadku 7-10% masy ciała powinna już włączyć się czerwona lampka.


?Chłopcy przyrastają na masie ciała nieco więcej niż dziewczynki.


?Przyrosty masy ciała zależne są od wagi urodzeniowej. Dzieci z niższą masą urodzeniową będą przyrastać wolniej niż dzieci z wyższą masą urodzeniową.

?Dzieci, których karmienie przebiega prawidłowo odzyskują swoją masę urodzeniową średnio w 7. dobie życia. Podwajają masę urodzeniową średnio w 3.-4. miesiącu życia a potrojenie masy urodzinowej następuje średnio w 12. miesiącu życia.

?Największe przyrosty masy ciała obserwuje się między 14. a 28. dobą życia i u dzieci urodzonych powyżej 3500 g mogą wynosić nawet 50 g na dobę u chłopców i 44 g na dobę u dziewczynek.

Bibliografia
  1. https://www.who.int/childgrowth/standards/weight_for_age/en/
  2. https://www.who.int/childgrowth/standards/w_velocity/en/

Często spotkać można informację, że dziecko, którego karmienie piersią trwa krótko wypija głownie mleko 1. fazy z dużą zawartością LAKTOZY co powodować może u niego problemy z brzuszkiem.

?Czy to prawda czy mit?

Tak naprawdę jedno i drugie ?

?MIT dlatego, że ilość laktozy w dojrzałym mleku mamy jest stała i wynosi około 7%. Nie zmienia się ona ani w trakcie trwania jednego karmienia ani od pory dnia. Jednak jej zawartość w siarze jest nieco mniejsza i wynosi około 5% . Niewielka ilość niestrawionej laktozy w jelicie dziecka ma pozytywny wpływ na jego brzuszek bo sprawia, że stolec ma bardziej miękka konsystencję, wpływa pozytywnie na rozwój niepatogennej flory jelitowej i poprawia wchłanianie minerałów (m.in. wapnia).
?A dlaczego PRAWDA? Bo faktycznie – spożywanie przez dziecko głównie mleka tzw. pierwszej fazy może powodować problemy z brzuszkiem. Ale nie o zawartość samej laktozy chodzi a o zawartość tłuszczu i możliwość wyprodukowania w jelitach dziecka enzymu LAKTAZY! Dzieci, które nie dochodzą w trakcie jednego karmienia do tzw. drugiej fazy mleka wypija za dużo laktozy w stosunku do tłuszczy oraz nie są w stanie wytworzyć odpowiedniej ilości laktazy – enzymu niezbędnego do trawienia laktozy. Dlatego często obserwuje się u nich pieniste, śluzowe stolce i bóle brzuszka. Zasada jest prosta – im bardziej opróżniona pierś tym większe stężenie tłuszczów w mleku i silniejszy bodziec do pobudzenia laktacji. Mleko 1. fazy zawiera około 1.7% tłuszczu a mleko 2. fazy około 5.5% tłuszczu. Stężenie tłuszczu w mleku jest jednym z czynników regulujących częstość i długość karmień.

Bibliografia
1. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Kraków 2017
2. Kurs Problemy w Laktacji dla Lekarzy