#soskarmienia część 2.

Zapraszam na kolejną część w ramach akcji #soskarmienia. W tym miesiącu powiedzieliśmy sobie o:

  • kryzysie laktacyjnym,
  • ssaniu odżywczym,
  • smoczku do butelki,
  • wskaźnikach skutecznego karmienia.

Zapraszam do lektury!

KRYZYS LAKTACYJNY – prawda czy mit?


Pewnie Was zaskoczę ale mit ?

Kryzys laktacyjny jako tako nie istnieje. Czym w takim razie wytłumaczyć, że wiele mam w podobnym okresie drogi mlecznej napotyka na trudności?

A no jak zawsze – fizjologią?.

Czas po porodzie to bardzo wyjątkowy okres. Natura zadbała o to aby ułatwić karmienie piersią. Od strony dziecka są to m.in. odruchy pierwotne, a od strony matki – głównie hormony.

  • Pierwsze 3 tygodnie drogi mlecznej są głównie regulowane na drodze endokrynnej – hormonalnej.
  • Na przełomie 3.-4. tygodnia procesy hormonalne zaczynają być zastępowane procesem autokrynnym (komórki same wydzielają to co potrzebują – czynnikiem pobudzającym laktacje jest regularne, pełne opróżnianie piersi). W tym momencie zaczną pojawiać się trudności z karmieniem, które nie zostały wyłapane odpowiednio wcześnie. Jednak w tym czasie ochronny, a tym samym maskujący, wpływ ma jeszcze prolaktyna.
  • Obniżenie jej stężenia przypada na około 3. miesiąc po porodzie. Teraz zostaje nam tylko sam proces autokrynny. To co nie zostało wychwycone do tej pory może się teraz okazać dużą trudnością. Wraz z wycofywaniem się ochronnego wpływu hormonów, wycofują się też powoli odruchy pierwotne (bezwarunkowe) u dziecka przechodząc w funkcje. Do tych odruchów zaliczamy m.in. odruch ssania.

Po 3. miesiącu życia bardzo trudno jest nadrobić umiejętności (łatwiej pracuje się na odruchu bezwarunkowym niż na funkcji). Dlatego tak ważne jest badanie i sprawdzenie jak wygląda karmienie od samego początku. Pomoc powinna być już na starcie. Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Jak dojdzie do tego rozwój dziecka i intensywne zainteresowanie światem dookoła i większa możliwość ruchu około 3.-4. m.ż to trudności z karmieniem mogą pojawić się również w relacji matka- dziecko, gdzie sam proces poboru pokarmu przebiega prawidłowo. W tych przypadkach często wystarczy zmiana pozycji do karmienia czy spokojne, wyciszone miejsce.

Wiem, że część z Was podniesie bunt, że u mnie było inaczej ?. Jednak ogólne procesy zachodzące w organizmie ludzkim u wszystkich ludzi są podobne i powtarzalne. Zawsze należy pamiętać, że medycyna to sztuka

“nie ma takiej ogólnej reguły, która by nie dopuszczała wyjątków”.

SSANIE ODŻYWCZE


Ssanie odżywcze, czyli pobieranie pokarmu przez dziecko, przebiega w trzech głównych etapach:
1. Ssanie stymulujące.
2. Ssanie związane z wypływem mleka.
3. Ssanie pod koniec karmienia.


Etapy te różnią się od siebie m.in. stosunkiem zassań do połknięć oraz ilością ssań na minutę.

SSANIE STYMULUJĄCE

Występuje przed wypływem pokarmu, ale również w czasie trwania karmienia pomiędzy kolejnymi wypływami mleka. Tak?, mama w trakcie jednego karmienia może mieć kilka wypływów. W tym czasie dziecko szybko ssie (obserwujemy szybki rytm). Jednak ilość pobieranego pokarmu jest niewielka.

SSANIE ZWIĄZANE Z WYPŁYWEM MLEKA

W trakcie ssania z pobieraniem pokarmu zmniejsza się rytm ssania. Dziecko ssie miarowo (jedna seria zassań wynosi prawidłowo miedzy 10 – 30 ssań) robiąc co 3-5 sekund przerwy. Większość zassań kończy się połknięciem.

Pamiętajcie też, że rytm ssania jest skorelowany z tempem wypływu pokarmu z piersi matki!

Należy zaznaczyć, że rytm ssania dojrzewa z czasem. Wydajność ssania w 1. miesiącu życia wynosi około 6.6ml/min zaś w 6. mż już aż ok 21.2 ml/min. Nieźle przychodzi tym naszym maluszkom zdobywanie i ćwiczenie nowych umiejętności (jak co, macie wpis co potrafi już dziecko kończąc 6 miesięcy).

Wyżej podane parametry są oceniane w trakcie wizyty laktacyjnej, gdyż mają one istotny wpływ na przebieg całego aktu karmienia. Jak widać cały ten proces nie jest taki prosty. Więcej na temat ssania u dzieci przeczytacie we wpisie o ssaniu nieodżywczym.

SMOCZEK DO BUTELKI

Teraz powiemy sobie o smoczku, a dokładniej o smoczku do butelki?.

Umiejętne podanie dobrze dobranego smoczka nie powinno zaburzyć odruchu chwytania i ssania. Jest to bardzo istotna kwestia a mam wrażenie, że mało się o niej mówi. Wszyscy dobrze wiemy, że życie piszę różne scenariusze i warto taką wiedzę też posiadać. Podam wam dzisiaj kilka ogólnych zasad. Jednak w razie wątpliwości lub trudności warto zawsze skonsultować się z doradcą laktacyjnym i/lub logopedą (neurologopedą).
?Podanie butelki zaczynamy od wyzwolenia odruchu szukania! Robimy to dotykając czubkiem smoczka pod nosem.
?Staramy się podać smoczek w podobny sposób jak podaje się pierś, czyli czubek smoczka powinien być skierowany do podniebienia (czyli do góry).
?Proces ssania powinien wyglądać tak jak ssanie piersi (macie o tym kilka słów wyżej). ?Jaki smoczek wybrać?
? Najlepiej taki, by była możliwość pełnego uchwycenia go przez dziecko! Dziecko powinno mieć szeroko otwarte usta i wywinięte wargi. Chwytać smoczek powinno prawie przy końcu (czyt. plastiku, który nakłada się na butelkę).
?Jeżeli specjalista nie zaleci inaczej, warto zacząć od smoczka symetrycznego i ułożonego centralnie.
? Przejście od końcówki smoczka do jego nasady powinno być delikatne aby usta dziecka nie spadały i nie zatrzymywały się na najwęższym punkcie.
?Wiem, że wybór jest ogromny i trudno się zdecydować jednak przy kupnie warto kierować się potrzebami dziecka a nie modą ?. Temat ten jest na tyle obszerny, że jeszcze do niego wrócimy ? Pamiętajcie też, że istnieją również inne sposoby dokarmiania dziecka niż butelka. Warto w razie trudności korzystać z pomocy specjalistów.

WSKAŹNIKI SKUTECZNEGO KARMIENIA

Wskaźniki skutecznego karmienia w pierwszych miesiącach życia. To jedna z istotniejszych informacji o prawidłowym rozwoju dziecka. ????

?1. Dziecko jest karmione na żądanie (8-12 razy na dobę w tym minimum jedno karmienie przypada na godziny nocne).

?2.Karmienie noworodka trwa minimum 10 minut z jednej piersi. Mama odczuwa rozluźnienie piersi po karmieniu, a dziecko wygląda na “pełny brzuszek”?. (Więcej o tym jak prawidłowo powinno przebiegać ssanie znajdziecie wyżej ).

Uwaga!

Noworodek może ssać nawet 30-40 minut z jednej piersi a niemowlę potrafi w kilka minut opróżnić pierś (wyjaśnienie tego macie w pkt o ssaniu odżywczym).

?3. Ile kupek dziennie robi dziecko?

3-4 żółte, papkowate stolce lub więcej (od 5. doby życia do 6. tygodnia życia – po tym czasie nie jest to już miarodajny wskaźnik).

?4.Ile pieluszek dziennie moczy dziecko?
6 – 8 pieluszek (od 8. d.ż do 6. t.ż.)
5-6 pieluszek (po 6. t.ż.)


?5. Masa ciała dziecka – o tym już mogliście przeczytać we wcześniejszym #soskarmienia

?6. Mama nie zgłasza dolegliwości w czasie karmienia piersią. Pamiętajcie, prawidłowe karmienie piersią nie boli! Jeżeli boli tzn., że jest jakiś problem, który trzeba jak najszybciej rozwiązać.

?Do tego trzeba jeszcze dodać badanie stanu ogólnego dziecka?.

Jeśli coś Was niepokoi to warto skonsultować się ze specjalistą. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej w głowie lub, jak jest to możliwe na kartce lub w telefonie, informacje, które Was martwią. Pamiętajcie też, że nie należy wpadać w panikę, jak któryś ze wskaźników u Was wygląda inaczej. Dziecko oceniamy całościowo! Nie bójcie się korzystać z pomocy specjalistów.

Lek. Agnieszka Browarska
Doradca Laktacyjny
Bibliografia
1. Karmienie piersią w teorii i praktyce. Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. Kraków 2017
2. Kurs Problemy w Laktacji dla Lekarzy