ROZWÓJ ZĘBÓW – o kilka słów w tym temacie poprosiłam cenioną przeze mnie @dentysta_lala
Czy wiecie, że zawiązki zębów mlecznych tworzą się około 6/7 tygodnia ciąży, a zębów stałych po 20 tygodniu?
Tak wcześnie? Dla kogo jest to niespodzianka?
Potem te ukryte ząbki czekają na swoją kolej, aby się pojawić na świecie. Każde dziecko zaczyna ząbkować w innym czasie. Przez ząbkowanie oczywiście rozumiem tu potoczne określenie, czyli fazę kiedy ząbek zaczyna pojawiać się nad powierzchnią dziąsła (jest to szersze pojęcie ale nie będę tu robić wykładu z embriologii).
Ale to nie jest koniec jego przygody. Zaczyna rosnąć i rosnąć. Początkowo taki „ząbek niemowlaczek” jest bardzo słabo zmineralizowany i jeszcze nie jest tak odporny na próchnicę jak u starszego dziecka. Jego szkliwo musi się utwardzić poprzez związanie fluoru. Z hydroksyapatytów powstają fluoroapatyty.
Dlatego od pierwszego ząbka zaczynamy stosować pastę z fluorem – wg rekomendacji 1000 ppm fluoru (0,1%)
Chcemy, aby ząbki były mocne i twarde od samego początku. Musimy im w tym pomóc i nie przeszkadzać. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby u takiego maluszka była to pasta z fluorem, której używamy bardzo, bardzo malutko. Nie zapominamy o higienie i niskowęglowodanowej diecie, bez soczków i wody smakowej. Unikamy karmienia w nocy i przyzwyczajamy brzuszek maluszka do robienia dłuższych przerw i staramy się, aby mleczko było śniadaniem, a nie nocną przekąską.
Taki ząbek myjemy od razu jak się pojawia, a najlepiej, aby wcześniej dbać o dobrą higienę dziąseł i je przemywać. Jest to dobre, bo maluszek przyzwyczaja się do dotyku, a my opuszkami palców jesteśmy w stanie wykryć nowe ząbki. Wystarczy gazik lub silikonowa szczoteczka na palec, albo już nawet normalna dziecięca szczoteczka. Dzieciaczki uwielbiają takie zabawy.
Korzenie zębów mlecznych są bardzo długie. Dlatego pamiętajcie, że wcale nie jest to prosty zabieg, gdy musimy taki zepsuty ząb mleczny usunąć u kilkulatka. Dużo osób myśli, że mleczaki to takie skorupki, które wypadają. U trzyletniego dziecka, które już ma pełne uzębienie mleczne w postaci pięknych 20 perełek, są to długie, nawet centymetrowej długości korzenie. Za jakieś dwa – trzy lata zaczną się te korzenie resorbować (rozpuszczać), aby ułatwić wymianę zębów mlecznych na stałe. I cały proces zacznie się od nowa – kolejne ząbkowanie. A kto ma ósemki ten nawet może ząbkować wspólnie ze swoim dzieckiem.
Kilka pomysłów jak zachęcić dziecko do mycia zębów: