Kolejny artykuł w ramach projektu SPECJALIŚCI DZIECIOM. Wspólnie z Agnieszką Ptak podzielimy się z Wami praktycznymi wskazówkami dotyczącymi kąpieli najmniejszych dzieci. Zapraszamy do lektury!
Jak zamienić kąpiel niemowlaka w interaktywną przygodę? Jak stworzyć bezpieczną przestrzeń, będąc w ciągłym kontakcie z Maluszkiem?
Traktując cały rytuał kąpieli jako wspólny taniec. Możecie w tle puścić muzykę relaksacyjną albo sami śpiewać Maluszkowi spokojne utwory. Jeżeli Wy będziecie czuć się pewnie w swojej roli, Maluszek będzie czuł się bezpiecznie i swobodnie. Pozwolicie mu się zrelaksować i wyciszyć.
-
Temperatura wody
Dopasowanie odpowiedniej temperatury wody do preferencji Maluszka może okazać się trudnym wyzwaniem dla świeżo upieczonych rodziców. Na liście wyprawkowej pewnie u części z Was znalazł się termometr do wody. Jednak czy sama znajomość temperatury wody nam wystarczy? Okazuje się, że nie zawsze… Część dzieci woli kąpiel w nieco cieplejszej wodzie, inne – w nieco chłodniejszej. U nas każdy domownik ma inną optymalną temperaturę wody do kąpieli. Warto poobserwować Maluszka i spróbować poznać jego preferencje. Pamiętać należy, że zawsze balansujemy w bezpiecznej temperaturze wody, aby uchronić dziecko przed poparzeniem czy zmarznięciem. Zalecana temperatura wody to 37 – 37.50 C. Woda powinna być mniej więcej do bioder niemowlęcia- daje to około 5 cm licząc od dna wanienki. Myjka kąpielowa może być używana do przykrycia lub spryskania brzucha wodą w celu utrzymania ciepłoty ciała.
-
Temperatura otoczenia
Chyba nikt nie lubi wychodzić z ciepłej kąpieli i czuć zimny chłód otoczenia. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, gdzie kąpiecie dziecko. Lepiej żeby było cieplej niż zimniej. Zalecenia podają przedział 21- 24 0C.
-
Oświetlenie
Z praktyki: to punkt, przy którym większość rodziców robi wielkie oczy. Zanim wybierzecie bezpieczne miejsce do kąpieli, zawsze upewnijcie się czy dziecko położone w wanience, nie będzie miało rażącego w oczy oświetlenia. Warto zrezygnować z mocnego światła na rzecz półmroku. Przecież my też lubimy wieczorną kąpiel przy świetle świec.
-
Okrycie kąpielowe
Tutaj wybór jest ogromny i warto eksperymentować. Jest grupa dzieci, która nie toleruje ręczników fakturowych, za to świetnie czują się opatulone pieluszką flanelową. Podobnie sytuacja wygląda z nakładaniem kaptura na głowę. Nie wszystkie dzieci przepadają za tą czynnością (często też nie są fanami czapek). Warto poznać preferencje Maluszka, bo to zdecydowanie ułatwi Wam współpracę z nim.
-
Razem czy osobno?
Jeżeli nie możecie znaleźć powodu, dla którego Wasz Maluszek stanowczo odmawia kąpieli, może warto zaprosić go do wspólnej kąpieli? Opatulony w ramionach opiekuna – będzie czuć się bezpieczniej.
-
Na leżaczku czy na rękach?
To pytanie wielu świeżo upieczonych rodziców. Stanowczo zachęcamy do nauki prawidłowego trzymania dziecka w trakcie kąpieli i rezygnacji z wszelkiego rodzaju akcesoriów. Jeżeli jest potrzeba stosowania emolientów do kąpieli, zaleca się, aby w wanience była położona antypoślizgowa mata. Należy jednak pamiętać o jej regularnym czyszczeniu.
-
Co z tym przewijakiem?
Jesteśmy już po kąpieli. Opatuleni. Teraz czas położyć się na przewijak. Jednak Maluch podnosi wielki alarm w momencie odkładania… Co robić? W takich sytuacjach sprawdza się ogrzanie przewijaka – Jak to robić? Na przewijak dajemy ciepły termofor, odczekujemy chwilę, a dopiero potem na ogrzany przewijak kładziemy Dziecko.
-
A może na brzuszek?
Utarło się, że Maluszka na przewijaku kładziemy na plecy. Tak robi większość opiekunów.. A może zmienić zwyczaj i odkładać Maluszka na brzuszek? Tym samym zadbamy o jego czas na brzuszku, który jest bardzo ważny z punktu prawidłowego rozwoju Dziecka.
-
Masaż
Proponowanie masażu po kąpieli jednym dzieciom przypadnie do gustu innym – nie. Dlatego nigdy nie robimy nic na siłę. Reagujemy na sygnały, jakie otrzymujemy od Dziecka.
-
Odzież
Warto zadbać o to, aby ciuszki, jakie wybieracie po kąpieli Maluszka, ubierało się łatwo i szybko.
Na co zwrócić uwagę ubierając dziecko przeczytacie tutaj.
A tutaj garść praktycznych informacji dotyczących wyboru odzieży dla Maluszków.
Dla bezpieczeństwa!
Chcemy Wam zwrócić uwagę na bardzo ważny aspekt:
Niemowlę nie powinno być pozostawione samo w wannie, a inne małe dzieci nie powinny mieć możliwości mycia Maluszka.
Agnieszka Ptak jest fizjoterapeutą, terapeutą metody Vojty IVG, terapeutą zajęciowym oraz dr n. o kul. fiz. Znaleźć ją możecie na facebooku. Jest osobą, która podobnie jak ja uwielbia dzieci a ich rozwój to jej pasja, którą chętnie dzieli się z innymi.
Bibliografia
- Recommendations from a European Roundtable Meeting on Best Practice Healthy Infant Skin Care; Ulrike Blume‐Peytavi, M.D.,Tina Lavender, Ph.D., R.M., R.G.N.,Dorota Jenerowicz, M.D.,Irina Ryumina, M.D.,Jean‐Francois Stalder, M.D.,Antonio Torrelo, M.D.,Michael J. Cork, M.D.; 2016