JAKI WYBRAĆ KUBEK?

Jaki wybrać kubek na początku rozszerzania diety?

Takie pytanie zadaje sobie wielu rodziców niemowlaków.  W tym artykule znajdziecie odpowiedź na co warto zwrócić uwagę w trakcie szukania odpowiedniego kubka. A tutaj macie informacje o rozszerzaniu diety.

Nie ulega wątpliwości, że najlepszy kubek do nauki picia to KUBEK OTWARTY. Promuje on prawidłową pracę języka, warg i policzków.

Na ten temat można znaleźć wiele informacji, jednak czy tylko na to zwracamy uwagę przy wyborze naczynia do picia? Czy może są jeszcze inne aspekty, o których warto pamiętać?

ODPOWIEDŹ BRZMI: SĄ!

Zapraszam do lektury!

 

Z UCHEM CZY BEZ?

W początkowym okresie rozszerzania diety, dziecku najłatwiej kierować do buzi pokarm trzymając go oburącz. Umiejętność obejmowania przedmiotu całą dłonią jest bardzo istotna.

Dlatego rozszerzając dietę dziecku i wprowadzając kubek warto wybrać taki bez uch. 

Ten sposób trzymania kubka wpływa na całościowy sposób pobierania pokarmu (wody) z naczynia. Umożliwia on:

  • swobodny ruch głową,
  • usta mogą w prawidłowy sposób ułożyć się na brzegu naczynia,
  • a ręce swobodnie podnosić naczynie.

Dodatkowo dzieci, zwłaszcza zmagające się z asymetrią, mogą mieć tendencję do chwyatania kubek za jedno, preferowane ucho i przechulać głowę na bok.  A nie jest to wspierające dla procesu połykania i całego rozwoju psychomotorycznego. 

Na to, co się dzieje w jamie ustnej, ma wpływ postawa ciała. To taki system naczyń powiązanych.

PRZEZROCZYSTY CZY NIEPRZEZROCZYSTY?

Wyniki ankiety pokazały, że lepiej wybrać kubek przezroczysty dla dziecka. Kubek taki ma kilka zalet:

  1. Widzimy ile jest płynu w kubku.
  2.  Możemy łatwiej manipulować takim kubkiem przy karmieniu. Tym samym zapobiec nadmiernemu zalaniu się dziecka płynem – mogłoby to skutkować zachłyśnięciem się dziecka, wytworzeniem u niego reakcji obronnych, które mogą skutkować m.in. niechęcią do dalszych prób nauki picia a nawet przyjmowania pokarmów.
  3. Dziecko widzi co znajduje się w kubku.

Jak dziecko nabierze wprawy i samodzielnie będzie poprawnie posługiwać się kubkiem warto mu pozwolić samemu podejmować decyzje co do koloru czy wzoru kubka. Nie da się ukryć, że takie preferencje mogą powstać i najlepszym kubkiem będzie np. kubek z obrazkiem misia.

PLASTIKOWY CZY SZKLANY?

Ze względów bezpieczeństwa nie zaleca się dawania dzieciom do nauki picia szklanych kubków.  Jednak wybierając kubek z tworzywa bezpiecznego dla dzieci lepiej zdecydować się na cięższy niż lżejszy.

Mam nadzieję, że te kilka rad ułatwi Wam dokonanie wyboru przy kupnie kubka do nauki picia.

Lek. Agnieszka Browarska, IBCLC, CDL