NA CO WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE BUTÓW DLA DZIECKA?


Stopa dziecka rozwija się w 3 płaszczyznach i wszystkie one są tak samo ważne.

Dlatego wybierając obuwie dla dziecka musimy zwrócić uwagę na to jak wygląda jego stopa – jej długość, szerokość, ale i wysokość. Nie ma firmy, której wszystkie modele będą odpowiednie dla każdego dziecka – to niemożliwe. Dlatego przy wyborze nie kieruj się modą czy firmą ale tym, aby buty odpowiednio spełniały swoje funkcje.


Co przez to rozumiemy?


But powinien zginać się na 1/3 długości od czubka obuwia (nie na 1/2 – a tak ma niestety wiele modeli).

To jak szeroki but wybierzemy zależy od stopy dziecka, jednak pamiętaj, aby unikać butów dla dzieci, które zwężają się z przodu-palce potrzebują swobody ruchu i przestrzeni.

Jeżeli chodzi o długość to przyjmuje się, że but powinien być dłuższy o około 0.5 – 1 cm od długości stopy.

Uwaga na podbicie (wysokość stopy) większość dzieci ma wysokie podbicie – but nie może gnieść dziecka w stopę. Jeżeli po ściągnięciu obuwia obserwujemy na nodze dziecka odciśniętego buta tzn, że jest on źle dobrany.

A jak jest z tym zapiętkniem?

Zdrowo rozwijająca się stopa nie potrzebuje dodatkowego usztywniania, ona ma pracować samodzielnie. Unikamy sztywnych zapiętków. Na starcie najlepiej kupić dziecku niskie buty – takie, które kończą się przed kostką i umożliwiają pełen zakres ruchów stopy.

A co z podeszwą?

Powinna być miękka i elastyczna.

Oprócz odpowiednio dobranego buta ważny jest również dobór odpowiedniego rozmiaru skarpetek!

Regularnie przeglądajcie dziecięcą półkę ze skarpetkami i weryfikujcie czy jeszcze rozmiar jest dobry. Tak samo róbcie z butami – średnio u najmłodszych dzieci wymiana obuwie następować powinna co 2 miesiące.