NASZA PÓŁKA Z ZABAWKAMI W 4 MIESIĄCU ŻYCIA

Dzielę się z Wami jak przez zabawę wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Podsuwam pomysły na proste aktywności z niemowlakiem. Przygotowuję gotowe do pobrania pliki z zabawami abyście mogli dołączyć do naszych zabaw. Dzisiaj chcę Wam pokazać naszą półkę z zabawkami, które możecie kupić w sklepie.

Możecie te pomysły wykorzystać jako inspiracje na prezenty. Nasze propozycje świetnie sprawdzą się jako upominki na baby shower czy z okazji narodzin dziecka.

To, w jaki sposób z nich korzystamy nie zawsze jest zgodne z pierwotnym opisem. Propozycje zabaw z wymienionymi tu zabawkami znajdziecie w pozostały postach z zabawami dla niemowląt.

A tutaj znajdziecie informacje co już potrafię!

No to zaczynamy:

1. Instrumenty

Muzyka wykazuje pozytywny wpływ na rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka. Wiecie, że dziecko już w łonie matki jest wrażliwe na dźwięki. Muzyka pobudza w szczególności prawą półkule mózgu. Wyniki badań wykazały, że noworodki odbierają muzykę głównie uchem lewym ( Kornas- Biela 1988r.).

Graj dziecku na różnych instrumentach. Raz z bliższej raz z dalszej odległości. Wręczaj dziecku do ręki instrumenty lub zachęcaj je aby samo po nie sięgało.

2. Baby gym czyli stojak na zabawki. Nie jest to niezbędna zabawka jednak my się na nią zdecydowaliśmy. Możecie go wykonać samodzielnie lub tak jak my kupić w sklepie. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na możliwość samodzielnego wieszania i wymieniania zabawek. Pamiętajcie jednak aby wieszać w taki sposób zabawki żeby dziecko mogło swobodnie po nie sięgnąć i jak będzie chciało to włożyć do buzi.

3. Mata do zabawy, wg mnie must have.

Jakie wymagania postawiłam przed wyborem?

  • Łatwa w utrzymaniu czystości.
  • Zależało mi żeby była w całości.
  • Stawiałam na neutralna kolorystykę.
  • Co najważniejsze aby dobrze spełniała swoja funkcję czyli aby dziecko się na niej nie ślizgało i nie zapadało. Żeby była ułatwieniem w zdobywaniu nowych umiejętności a nie utrudnieniem.
  • Bezpieczna dla dziecka (z materiałów z dobrej jakości).
  • Witek stawiał na wygodę w zabawie – ” mamuś najważniejsze żeby można było puzzle układać”.

Czym charakteryzuje się wybrana przez nas mata?

  • Wykonana jest z korka i kauczuku.
  • Jest antypoślizgowa.
  • Jest doskonałym izolatorem ciepła. Nie trzeba się martwić, że dziecku będzie zimno. Tutaj argument zwłaszcza dla zatroskanych babć ” Ale od podłogi to mu tak ciągnie”.
  • Łatwa w utrzymaniu w czystości dzięki antystatycznym właściwościom korka.
  • Spód maty zawiera kauczuk, dzięki któremu jest ona odpowiednio twarda.
  • Cała wykonana jest z ekologicznych materiałów.
  • No i kolorystyka w moim odczuciu jest neutralna.

 

(Na zdjęciu macie widoczną naszą matę, baby gym, kółka sensoryczne, kółka od piramidy z kółek).

4. Sensoryczne piłeczki

Idealne do masażyków, zabawy w wannie i w roli gryzaków.

5. Gryzaki

Tu zdecydowaliśmy się na gryzak logopedyczny grabber marki ARK. Gryzaki te są idealnie dostosowane dla niemowląt. Dzięki wielu opcjom wyboru można dopasować gryzak odpowiadający na potrzeby dziecka.

Polecamy również szczoteczko – gryzak od Raz- baby. Jego kształt, faktura i wielkość przypadły nam do gustu. Ma zabezpieczenie, żeby nie włożyć za głęboko do jamy ustnej. Idealnie na przyzwyczajenie dziecka do mycia zębów. Pamiętacie, że zęby myjemy już od pierwszego ząbka (o rozwoju zębów możecie przeczytać tutaj).

6. Książeczki

Oczywiście klasyka: Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Księga Polskich Rymowanek (moja ulubiona do czytania).

Ale lubimy też:

Z którą chętnie pracujemy w trakcie codziennych masażyków.

Wiedząc jak dzieci reagują na twarze, a czasem nie zawsze ma się ochotę na „miny”, ratujemy się wspólnym oglądaniem tych dwóch książeczek.

O tym jak czytać i co czytać znajdziecie więcej informacji tutaj.

7. Piramida z kółek. Piramida z kubeczków.

Piramidę z kółek wykorzystujemy chyba najbardziej niezgodnie z pierwotnym przeznaczeniem :-).

Za to piramida z kubeczków to super zabawa w ”pojawiam się i znikam” we wszystkich czterech kierunkach świata 🙂 ( Zabawa polega na wkładaniu mniejszego kubeczka w większy kubeczek z różnych stron, a dziecko bacznie się temu przygląda).

8. Autka, figury lub obrazki zwierząt.

Spokojnie, dziecko samo się nimi nie umie jeszcze bawić ale z opiekunem już jak najbardziej. Jak zajrzycie na proponowane zabawy, znajdziecie w jakim celu ich używamy.

Ważne, żeby były bezpieczne dla najmłodszych dzieci. Fajnie jak będą w formie gryzaków. Za chwilę inicjatywę przejmie dziecko więc ważne aby nie zrobiło sobie nim krzywdy.

9. Płyty

Znacie Raimonda Lapa?

Jest to holenderski kompozytor, który stworzył serię utworów dla najmłodszych dzieci od 3. mż do 3. rż. Skomponował muzykę, która uczy. Swoje prace opracował na podstawie doświadczenia w pracy z dziećmi i ich obserwacji. W swoich kompozycjach połączył odgłosy natury, gaworzenie i śmiech niemowlęcia z różnorodnymi stylami muzycznymi, melodiami, rytmami i harmoniami.

Florkowi najbardziej do gustu przypadła cz.1

10. Kolorowe kółka sensoryczne

Idealnie do zachęcenia dziecka aby zainteresowały się swoimi rączkami i nogami. Sprawdzą się też jako gryzaki. Dobrze współgrają z baby gym .

11. Grzechotki

My lubimy w formie skarpetek i bransoletek. Zachęcają one dziecko do zabawy swoimi rączkami i nóżkami, a to ważne elementy prawidłowego rozwoju dziecka. Świetnie sprawdzają się też np. grzechotko – gryzaki z serii skip hop – my mamy jeżyka. Warto rozważyć zakup miękkiej piłki np. z dzwoneczkiem w środku. Przyda się ona zwłaszcza u dzieci, które zaciskają piąstki bo będzie zachętą do ich otwarcia.

12. Lustro!

O nim niedługo pojawi się kolejny post.

Dobrej zabawy,

Agnieszka