MAM SKOŃCZONE 3 MIESIĄCE

Mam dla Was niespodziankę!

Obserwując nasze dzieci często zastanawiamy się czy ich rozwój przebiega prawidłowo. Dlatego aby pomóc Wam uporać się z różnymi dylematami i pytaniami przygotowałam dla Was metryczki na poszczególne etapy rozwojowe.

Zaczynamy od ważnego etapu w rozwoju dziecka czyli skończonych 3 miesiącach życia.

Metryczka jest gotowa do wydruku – tutaj Mam skończone 3 miesiące-Plakat.jpg

Metryczka może pomóc przygotować Wam się również na wizytę w gabinecie lekarskim. Dzięki niej będziecie wiedzieć o co zapytać lekarza.

Pamiętajcie jednak,, że przy ocenie rozwoju dziecka bierze się pod uwagę całokształt a nie występowanie lub brak jednej z umiejętności. Nie musicie panikować jak danej rzeczy u dziecka nie zaobserwowaliście. Przyjrzyjcie mu się uważnie, bo często nie dostrzegamy nowych umiejętności naszych dzieci.  Jednak jak coś Was niepokoi w rozwoju dziecka warto ten temat przedyskutować z lekarzem.

Drogi Opiekunie!

Ostatnie 3 miesiące były dla mnie bardzo trudne. Adaptacja do nowego środowiska i zdobywanie nowych umiejętności kosztowało mnie wiele wysiłku. Jednak bardzo dużo już się nauczyłem. Pewnie nawet nie wszystkie rzeczy dostrzegasz.

Wiesz, że potrafię już:

  1. Różnicować twarze: wesołe, smutne czy złe.
  2. Zaczynam widzieć kolory.
  3. Stabilizuje się u mnie patrzenie obuoczne ( tzw. widzenie stereoskopowe).

Dalej ciągle się uczę i utrwalam nowe umiejętności. Bardzo pomaga mi powtarzanie danych czynności – ułatwia mi to ich zapamiętanie. Tylko nie lubię nudy – trzy powtórzenia są optymalne dla mnie. Regularnie wprowadzaj mi do naszych codziennych aktywności jakieś nowości. Uwielbiam być zaskakiwany – dzięki temu uczuciu lepiej się rozwijam.

Trzy miesiące to idealny moment na zapoznanie mnie z lustrem i z baby gym ( czyli stojakiem na zabawki). Wieszając przede mną zabawki pamiętaj aby robić to tak żebym mógł spokojnie po nie sięgnąć. Jak dasz mi je za wysoko to spowoduje, że będę się za nie podciągać bo nie umiem zrezygnować z przyjemności wkładania wszystkiego do buzi. Pamiętasz pewnie, że prawidłowy wzorzec idzie z odpychania się a nie podciągania. Nie zapominaj o tym w naszych codziennych aktywnościach.

Twarz opiekuna, jego głos, mimika dalej są dla mnie bardzo interesujące. Pamiętasz zabawy w chowanego z #fotozabawa dalej jestem nimi mocno zainteresowany. Lubię też jak chowasz się przede mną za kawałkiem materiału, a potem mi się pokazujesz i uśmiechasz. Zawsze odwzajemniam się tym samym.

A i mam prośbę czytaj regularnie ciocię lekarskimokiem bo ma dużo pomysłów na wspieranie mojego rozwoju i podpowiada Ci w jaki sposób najlepiej się ze mną bawić.

Twój Bobas!

 

Pamiętajcie, że są sytuacje kiedy warto zwrócić się o pomoc do lekarza. Pojawiają się one na blogu we wpisach oznaczone hasłem: czerwonaflaga. Poniżej przedstawiam Wam tabelkę z objawami, które powinny już teraz włączyć czerwoną lampkę:

 

Zaglądajcie do nas regularnie! Będziemy podrzucać Wam pomysły na zabawy wspierające rozwój dzieci.

 

Kolejna metryczka już gotowa:

Mam skończone 6 miesięcy

 

Pozostałe posty: ROZWÓJ DZIECKA TEORIA:

Zmysł równowagi

Narząd wzroku

Zmysł węchu

Rozwój zębów

Zmysł słuchu

 

Bibliografia:

  1. Pediatria, W.Kawalec i inni, Warszawa 2015
  2. Gimnastyka dla niemowląt, B. Zukunft – Huber, Wrocław 2018
  3. Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku zycia, J. Cieszyńska, M. Korendo, Kraków 2017
  4. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego – Wzrok, J. Cieszyńska -Rożek, Kraków 2019
  5. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego – S łuch, J. Cieszyńska -Rożek, Kraków 2019
  6.  Propedeudetyka Pediatrii, prof. dr hab. A. Jankowski, Wrocław 1998
  7.  Materiały szkoleniowe : Podstawy oceny i terapii dziecka w fizjoterapii pediatrycznej, Wrocław 2018
  8. Materiały szkoleniowe: Zaburzenia sensomotoryczne nieprawidłowości w rozwoju, zachowaniu i interakcji w 1. i 2. roku życia, Wrocław 2019
  9. ABC bilansów zdrowi dziecka, A. Oblacińska i inni, Kraków 2017