MAM SKOŃCZONE 6 MIESIĘCY

Obserwując nasze dzieci często zastanawiamy się czy ich rozwój przebiega prawidłowo. Dlatego aby pomóc Wam uporać się z różnymi dylematami i pytaniami przygotowałam metryczki na poszczególne etapy rozwojowe.

Kolejny ważny etap w rozwoju dziecka, czyli skończony 6. miesiąc życia.

Tutaj macie gotową metryczkę na 3 miesiące

Metryczka na 6 miesięcy  jest gotowa do wydruku – metryczka-6-m.pdf

Metryczka może pomóc przygotować się Wam również na wizytę w gabinecie lekarskim. Dzięki niej będziecie wiedzieć o co zapytać lekarza.

Pamiętajcie jednak, że przy ocenie rozwoju dziecka bierze się pod uwagę całokształt a nie występowanie lub brak jednej z umiejętności. Nie musicie panikować jak danej rzeczy u dziecka nie zaobserwowaliście. Przyjrzyjcie mu się uważnie, bo często nie dostrzegamy nowych umiejętności naszych dzieci.  Jednak jak coś Was niepokoi w rozwoju dziecka warto ten temat przedyskutować z lekarzem.

Drogi Opiekunie!

Kolejne miesiące wspólnie spędzonego czasu już za nami. Ciągle bardzo intensywnie się rozwijam i zdobywam co rusz nowe umiejętności. Czytając metryczkę pewnie złapałeś się za głowę ile już potrafię. Spokojnie, ja sam się dziwię ile się tego zdążyło nazbierać. Nie spoczywam na laurach i ciągle ćwiczę więc pewnie dlatego tak dobrze mi idzie. Świat jest taki ciekawy!

Uwielbiam kiedy razem się wygłupiamy i śmiejemy w głos. Wiesz, że podoba mi się to jak się śmieję. Co lepsze jest to bardzo pozytywne dla mnie uczucie bo wydzielam wtedy  hormony szczęścia – endorfiny. Nie ograniczaj się w rozbawianiu mnie tylko do tzw. „łaskotek” ale wydawaj też przeróżne dźwięki i dołączaj do nich zaskakujące mnie ruchy np. ubierz na głowę durszlak i ściągaj go jednym ruchem mówiąc do mnie w zabawny sposób „witam”.

Z zaciekawieniem oglądam rzeczy, które pojawiają się i znikają np. spadające ze stołu albo chowające się do różnych pojemników lub za twoimi plecami.  Lubię też jak stukasz różnymi przedmiotami o siebie lub np. o podłogę.

Miny to dalej wielkie „wow”. Z ciekawością przyglądam się jak cmokasz czy wprowadzać swoje usta w wibracje lub ” klaszczesz językiem”.

Wyrazy dźwiękonaśladowcze to jest szał! Jeszcze jak mi pokazujesz co je „wydaje” i mogę to wziąć do buzi to jestem cały szczęśliwy (np. gryzak w kształcie konia: ihaha).

Z ogromnym zainteresowaniem przyglądam się jak wygląda dzień mojej rodziny. Lubię patrzeć na czynności życia codziennego np. gotowanie, już za chwilę zacznę Ci pomagać. Pewnie tak samo jak ja nie możesz się już doczekać tego momentu.

A i mam prośbę czytaj regularnie ciocię lekarskimokiem bo ma dużo pomysłów na wspieranie mojego rozwoju i podpowiada Ci w jaki sposób najlepiej się ze mną bawić.

Twój Bobas!

Zaglądajcie do nas regularnie! Będziemy podrzucać Wam pomysły na zabawy wspierające rozwój dzieci ale nie zabraknie też teorii.

 

 

Pozostałe posty: ROZWÓJ DZIECKA TEORIA:
Mam skończone 3 miesiące
Kontakt wzrokowy
Zmysł równowagi
Narząd wzroku
Zmysł węchu
Rozwój zębów
Zmysł słuchu
Jak i co czytać dzieciom
Bibliografia:
  1. Pediatria, W.Kawalec i inni, Warszawa 2015
  2. Gimnastyka dla niemowląt, B. Zukunft – Huber, Wrocław 2018
  3. Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka. Od noworodka do 6. roku zycia, J. Cieszyńska, M. Korendo, Kraków 2017
  4. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego – Wzrok, J. Cieszyńska -Rożek, Kraków 2019
  5. Neurobiologiczne podstawy rozwoju poznawczego – S łuch, J. Cieszyńska -Rożek, Kraków 2019
  6.  Propedeudetyka Pediatrii, prof. dr hab. A. Jankowski, Wrocław 1998
  7.  Materiały szkoleniowe : Podstawy oceny i terapii dziecka w fizjoterapii pediatrycznej, Wrocław 2018
  8. Materiały szkoleniowe: Zaburzenia sensomotoryczne nieprawidłowości w rozwoju, zachowaniu i interakcji w 1. i 2. roku życia, Wrocław 2019
  9. ABC bilansów zdrowi dziecka, A. Oblacińska i inni, Kraków 2017
  10. Neurokinezjologiczna diagnostyka i terapia dzieci z zaburzeniami rozwoju psychoruchowego L. Sadowska, Wrocław 2000