WPŁYW MIESIĄCZKI NA LAKTACJĘ

 

Można znaleźć sporo informacji na temat wpływu laktacji na miesiączkę. Niestety niewiele jest danych dotyczących sytuacji odwrotnej – wpływu miesiączki na laktacje, choć temat ten często pojawia się w rozmowach między mamami. Poniżej odpowiem Wam na najczęściej pojawiające się pytania.

Czy mleko matki psuje się w trakcie miesiączki?

Na wstępnie chcę zaznaczyć, że pokarm kobiecy jest pełnowartościowym pożywieniem dla dziecka.  Występowanie czy braku miesiączki nie ma na to wpływu. Informacje, że miesiączka „psuje” mleko matki to

MIT!

Czy przed i/lub w trakcie miesiączki zmniejsza się ilość produkowanego pokarmu przez matkę?[4,5]

Niektóre kobiety odczuwają spadek produkcji mleka kilka dni przed i/lub w pierwszych dniach miesiączki. Jednak później produkcja mleka wraca do normy. Jest to związane z działaniem hormonów. Wtedy część dzieci zwiększa częstość  przystawiania się do piersi, niektóre mogą być z tego powodu niespokojne czy denerwować się w trakcie karmienia-innym nie robi to różnicy. Nie ma reguły na zachowanie się dziecka.

Czy przed i/lub w trakcie miesiączki mleko matki może zmienić smak?[4,5]

Tak. Pokarm matki w okresie okołomiesiączkowym może mieć bardziej słony smak. Jest to również związane z układem hormonalnym. Obserwuje się wzrost stężenia sodu i chloru oraz spadek stężenia laktozy i potasu, co jest skutkiem wzrostu przepuszczalności nabłonka gruczołu mlekowego wywołanego zmianami związanymi z owulacją.

Tutaj chcę zaznaczyć, że mleko matki regularnie zmienia smak i nie jest to nowość dla dzieci karmionych piersią.

Czy przed i/lub w trakcie miesiączki mogą boleć mnie piersi? [1,2]

Tak. U niektórych kobiet tkliwość sutków występuje podczas owulacji, w dniach poprzedzających miesiączkę lub w obu przypadkach.

Czy to normalne, że w okolicy okołomiesiączkowej w trakcie karmienie piersią odczuwam trudne dla mnie emocje? [6,7]

Tak, może się tak zdarzyć. Obserwuje się obniżenie nastroju, większą drażliwością i trudne emocje w trakcie karmienia piersią w okresie okołomiesiączkowym. Jednak jest to chwilowe i mija. To się zdarza i jeżeli Ciebie to spotkało, to wiedz, że nie jesteś sama.

Jak poradzić sobie ze spadkiem produkcji mleka i tkliwością piersi w okresie okołomiesiączkowym? [1,2,3]

Dla niektórych kobiet spadek podaży mleka i wrażliwość sutków związana z miesiączką staje się większym wyzwaniem. Można spotkać się z zaleceniami aby włączyć wtedy do diety  suplementy wapnia i magnezu  po owulacji i kontynuowanie ich stosowania do drugiego lub trzeciego dnia miesiączki. W książce  The Womanly Art of Breastfeeding   znajdziemy takie zdanie:

„Dzienna dawka od 500 do 1000 mg suplementu wapnia i magnezu od połowy cyklu do pierwszych trzech dni miesiączki może pomóc zminimalizować wszelkie spadki podaży”.

 

Podobnie można spotkać się z opinią, że spożywanie płatków owsianych na śniadanie w okresie okołomiesiączkowym pomaga w utrzymani ilości mleka. Jest to dowód wyłącznie anegdotyczny – nie ma na to potwierdzenia w badaniach naukowych.

 

A Ty obserwujesz u siebie którąś z wyżej wymienionych sytuacji? Jeśli tak, to jak sobie z nią/nimi radzisz?

Bibliografia
  1. https://exclusivepumping.com/what-to-do-when-your-period-tanks-your-milk-supply/
  2. https://www.motherandchildhealth.com/breastfeeding/menstruation-while-breastfeeding/
  3. The Womanly Art of Breastfeeding: Completely Revised and Updated 8th Edition Paperback – Illustrated, 2010
4.        Acute changes in the composition of milk during the ovulatory menstrual cycle in lactating women. P E Hartmann and C G Prosser; 1982
5.        Saliva and breast milk composition during the menstrual cycle of women ;C G Prosser, P E Hartmann;1983
  1. Women who experience feelings of aversion while breastfeeding: A meta-ethnographic review Melissa A.MornsaAmie E.SteelaElaineBurnsbEricaMcIntyrea 2020
  2. A Qualitative Study on Negative Emotions Triggered by Breastfeeding; Describing the Phenomenon of Breastfeeding/Nursing Aversion and Agitation in Breastfeeding Mothers Zainab M. Yate, 2017