KONTRASTY

Stymulacja narządu wzroku jest istotnym elementem wspomagania rozwoju u wszystkich dzieci. Aktywne oglądanie świata jest podstawowym etapem rozwoju inteligencji oraz nauki komunikacji językowej. Pobudzanie narządu wzroku wpływa w pozytywny sposób na funkcje motoryczne zwłaszcza manualne.

 „Ważnym elementem rozwijającym mózg noworodka i niemowlaka jest zapewnienie mu otoczenia o ostrych, kontrastowych kolorach i wyrazistych kształtach. T. Wiesel i D. Hubel w 1981 r. otrzymali Nagrodę Nobla za wykazanie, że takie wczesne doznania zmysłowe są niezbędne dla rozwoju mózgu. W pierwszych miesiącach życia wytwarzają się w korze główne „drogi wzrokowe”.”

/J. Cieszyńska/

Zabawa z dzieckiem przy użyciu zabawek kontrastowych czy układanie ich dookoła dziecka to duże wyzwanie dla niemowlaka w pierwszych miesiącach życia. Pierwszy rok życia to okres intensywnego rozwoju narządu wzroku. Warto o niego zadbać, jednak dziecko nie musisz być ciągle poddawane intensywnym bodźcom wzrokowym. Nic się nie stanie jak poleży i będzie się nudzić. Nuda też potrafi być kreatywna.

Nie musicie mieć wyrzutów sumienia jak wasze dziecko leży spokojnie zainteresowane samym sobą. Wy ten czas również wykorzystajcie dla siebie.

A oto kolejna z zabaw dla najmłodszych :

1. Szachownica

         

2. Spirala.

         

3. Paski

          

Czego potrzebujemy?

Tutaj macie gotowe plansze:

1. Szachownica szachownica.pdf     żółte szaleństwo: szachownica-czarno-zółta.docx

2. Spirala spirala.png              żółte szaleństwo: spirala-czarno-zółta.png    spirala-czarno-zółta2.png   spirala-czarno-zółta-3.png

3. Paski linie-czarno-białe.pdf                 żółte szaleństwo: linie-czarno-żółte.pdf

Co tworzymy?

Drukujemy i najlepiej laminujemy gotowe plansze na kartce a4.

GOTOWE!

Jak się bawimy?

Pokazujemy je dziecku.

Możemy to robić samodzielnie pokazując je dziecku od boku przechodząc przez oś środkową ciała na drugą stronę.

Możemy pokazywać je tylko na wprost, aby zachęcić dziecko do trzymania głowy w pozycji centralnej.

Możemy pokazywać je przed dzieckiem, które leży na brzuszku aby zachęcić je do podnoszenia głowy.

Równie dobrze możemy położyć je przed dzieckiem i mieć chwilę dla siebie. My  mocujemy je, między materace  a barierkami od łóżeczka.

Ostatnio podpatrzyłam jak z nimi bawią się chłopcy sami:
Starszy: Dzisiaj nauczymy się co to kwadrat.
Młodszy z uśmiechem na ustach: AGU ❤

Karty fajnie sprawdzają się w trakcie jazdy samochodem.

Zabawa z niemowlakiem nie trwa długo. Często są to kilkuminutowe czynności wykonywane kilka razy dziennie. Jeżeli dziecko nie wykazuje chęci do zabawy np. odwraca głowę w drugą stronę, to dajcie mu czas na pobycie samym ze sobą. Odkrywanie samego siebie jest dla dziecka równie ciekawe i rozwijające.

 Jak dziecko wykazuje zainteresowanie zabawą to poniżej przedstawiamy kolejne propozycje na te kilkuminutowe sesje aktywności:

zabawy z niemowlakiem
zabawy z niemowlakiem część 2
zabawy z niemowlakiem część 3
Tutaj znajdziecie trochę teorii o tym jak rozwija się narząd wzroku u dziecka:
Rozwój narządu wzroku
Rozwój narządu słuchu

Dobrej zabawy,

Agnieszka