SZCZOTECZKA ELEKTRYCZNA

?????

 

W ramach akcji #specjaliścidzieciom razem z lekarzem dentystą Małgorzatą Olszewską znaną jako @dentysta_lala będziemy chciały odpowiedzieć na Wasze najczęstsze pytania dotyczące higieny jamy ustnej u dzieci. Na blogu jest już dostępny nasz wspólny artykuł dotyczący rozwoju zębów (tutaj) oraz pomysły jak przez zabawę zachęcić najmłodszych do dbania o zęby (tutaj). W poprzedniej części udało nam się opowiedzieć na pytanie jak długo należy myć zęby dziecku oraz w jakiej kolejności (tutaj).

Dzisiaj chcemy poruszyć kolejne istotne zagadnienia:

 

?Od kiedy można używać szczoteczki elektrycznej?

Na wielu produktach mamy zaznaczony wiek od jakiego można coś używać. Na szczoteczkach elektrycznych często jest to 3+. Jest to oznaczenie producenta. Bo on nie bierze odpowiedzialności za dany produkt u młodszych dzieci.

Nie powinniśmy zostawić dziecka samego ze szczoteczką elektryczną, bo nie jest ona zabawką. Ma baterię, akumulator, kręcące się elementy i nie jest przeznaczona do zabawy. Jednak jeżeli szczoteczka będzie używana przez dziecko pod czujnym okiem opiekuna to jak najbardziej możliwe jest korzystanie ze szczoteczki elektrycznej przed 3. urodzinami dziecka.

Zachęcamy również do używania nitki dentystycznej – tak, tak u dzieci również można z niej korzystać.

 

??Jak często wymieniać szczoteczkę?

Za każdym razem gdy przechodzimy jakąś infekcję dobrze jest szczoteczkę wymienić.

Wymieniamy ją również gdy widzimy, że jej włókna nie są już proste. Jeżeli są pokrzywione – taka szczoteczka nie myje. Muszą być proste jak w nowej szczoteczce aby szczoteczka dobrze spełniała swoją funkcję. Może się zdarzyć tak, że trzeba będzie wymieniać szczoteczkę często (np. po tygodniu użytkowania) – dlatego pilnujmy właściwego używania.

Na szczoteczkach producent często daje takie niebieskie paski ale nie czekamy aż znikną do końca- najczęściej w 1/3 już szczoteczkę warto wymienić. Średnio co 1-3 miesiące szczoteczka powinna być wymieniana nawet gdy nie jest używana. Pamiętajmy, że w naszej jamie ustnej jest bardzo dużo bakterii i grzybów więc na szczoteczce jest wilgotno i one mają raj do rozwoju. Po jakimś czasie tworzywo ma mikrouszkodzenia i w tych zagłębieniach tez łatwo o rozwój drobnoustrojów.

Jeżeli nie macie możliwości wymiany szczoteczki w trakcie lub po infekcji można spróbować szczoteczkę wyparzyć we wrzątku. Nie jest to super metoda ale zawsze zrobić cokolwiek niż nic. Niektórzy używają tabletek do mycia protez. Płukanek do jamy ustnej z antybakteryjnymi substancjami np. chlorheksydyną, wody utlenionej, octu, sody ale wybierajcie produkty, które się nadają do tego i nie zniszczą szczoteczki i nie są trujące i da się je wypłukać… tak czy inaczej lepiej wymienić na nową.

Do elektrycznych szczoteczek spotyka się też oczyszczacze tzw. sanitazery UV.

??? Kiedy jeszcze warto pokusić się o zmianę szczoteczki do zębów?

Za każdym razem gdy widzimy znudzenie myciem zębów- nowa szczoteczka daje przeważnie zwiększoną motywacje do higieny jamy ustnej.

 

?????