WODA W DIECIE NIEMOWLĄT

Ciągle słyszy się jeszcze  o podawaniu niemowlakom wody w pierwszym półroczu ich życia. Co gorsza dalej można spotkać się z zaleceniami podawania dziecku wody z glukoza, soku, herbaty…

WHO jasno i stanowczo wypowiada się w tym temacie i stanowisko to dotyczy wszystkich niemowląt na całym świecie, niezależnie od miejsca zamieszkania: dzieci karmione wyłącznie piersią PRZEZ PIERWSZE 6 MIESIĘCY ŻYCIA nie powinny otrzymywać dodatkowo wody do picia.

Podkreśla, że podawanie wody dziecku w tym czasie wiąże się z negatywnymi skutkami dla jego zdrowia. Co takiego wymienia?

Woda w pierwszym półroczu życia dziecka naraża go na biegunki i niedożywienie.

Zawsze istnieje ryzyko zanieczyszczenia wody, co skutkować może infekcją.

Podanie wody może prowadzić do zmniejszenia ilości karmień, co skutkować może wypijaniem przez dziecko niedostatecznej ilości mleka oraz zbyt wczesnym zakończeniem karmienia piersią (woda zastąpi karmienie -》zmniejszenie ilości opróżniania piersi-》 zmniejszenie ilości produkowania pokarmu).

Zawartość wody w pokarmie mamy jest stała i wynosi około 87% . Jest to wystarczająca ilość do zapewnienia dziecku odpowiedniego nawodnienia niezależnie od klimatu! Nie ma potrzeby podawania dziecku wody.

Jeżeli wydaje Ci się, że Twoje maleństwo potrzebuje napić się, przystawiaj je częściej do piersi. Jest to najbardziej optymalny sposób zaspokojenia pragnienia dziecka w pierwszym półroczu jego życia.

Czemu MIT suplementacji wody ciągle trwa?

Jest on związany z kulturą i tradycją. Przekazywany z pokolenia na pokolenie. Takie informacje bardzo trudno „uciszyć”.

Należy odpowiedzieć sobie również na pytanie: w jakim celu zaleca się podawanie wody?

Oprócz odpowiedniego nawodnienia wymienia się również zapewnienie odpowiedniej pracy nerek. Tutaj trzeba podkreślić, że pokarm mamy ma tak zbilansowany skład, że nerki są sobie w stanie z nim bez problemu poradzić i nie potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci innych płynów. Jest to kolejny argument dlaczego dziecko karmione wyłącznie piersią nie potrzebuje dodatkowo wody do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zaczyna być to istotny produkt w diecie dziecka w momencie rozszerzania diety.

Podsumowując: wodę wprowadzamy razem z rozpoczęciem rozszerzania diety.

Tutaj znajdziecie podsumowanie jaki najlepiej wybrać kubek na start.

A jak wygląda sytuacja u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym?

Obecnie zaleca się, karmienie dzieci zarówno w trakcie karmienia piersią jak i mieszanką na żądanie tzw. karmienie responsywne.* Podaż pokarmu (płynów) odbywa się w odpowiedzi na zgłaszane zapotrzebowanie przez dziecko. Jest to najbardziej optymalny i pożądany sposób karmienia dzieci. Gwarantuje on odpowiednie nawodnienie i odżywienie organizmu dziecka. Niestety często sprawia on wiele trudności opiekunom.
Przygotowując mleko modyfikowane dla najmłodszych dzieci WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) bardzo dużą wagę przywiązuje do odpowiedniej higieny, aby zminimalizować ryzyko infekcji u dziecka.
W trakcie przyrządzania mieszanki, należy zawsze trzymać się instrukcji podanej przez producenta na opakowaniu (nie rozcieńczamy, ani nie robimy bardziej gęstej mieszanki).
Nie ma konieczności rutynowego podawania wody zdrowym dzieciom, karmionym mlekiem modyfikowanym, przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Jednak w momencie wysokich temperatur (upałów) czy choroby można rozważyć podaż wody w zależności od stanu klinicznego dziecka.

Jaką wodę wybrać?

Wybierając wodę dla dziecka należy zwrócić uwagę na jej skład. Zaleca się wodę źródlaną lub naturalną wodę mineralną – wody niskozmineralizowane, niskosodowe (mniej niż 200mg sodu / litr), niskosiarczanowe (mniej niż 250 mg siarczanu zapisanego jako SO lub SO4 /litr ).
Podsumowując: karmienie na żądanie jest optymalne zarówno dla dzieci karmionych piersią jak i mlekiem modyfikowanym. W obu grupach nie zaleca się podawania wody przed etapem rozszerzania diety. Jednak są sytuacje, zależne od stanu klinicznego dziecka, gdzie można rozważyć podaż wody u dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym, przed etapem rozszerzania diety. Pamiętajcie, że niezależnie od wieku, najbardziej optymalnym sposobem nawadniania jest podaż DOUSTNA płynów!
*Zaleca się karmienie piersią na żądanie ale nie mniej niż 8 razy na dobę w tym jedno karmienie w godzinach nocnych między 23.00 a 4.00.