NASZ PÓŁKA Z ZABAWKAMI W 6. MIESIĄCU

Dzielę się z Wami sposobem, jak przez zabawę wspierać prawidłowy rozwój dziecka. Podsuwam pomysły na proste aktywności z niemowlakiem. Przygotowuję gotowe do pobrania pliki z zabawami, abyście mogli dołączyć do naszych zabaw. Dzisiaj chcę Wam pokazać naszą półkę z zabawkami, które możecie kupić w sklepie.

Możecie te pomysły wykorzystać jako inspiracje na prezenty.

To, w jaki sposób z nich korzystamy nie zawsze jest zgodne z pierwotnym opisem. Propozycje zabaw z wymienionymi tu zabawkami znajdziecie w pozostałych postach z zabawami dla niemowląt.

A tutaj znajdziecie informacje co już potrafię!

Poznaliście już cześć z naszych zabawek ( jeśli nie, to zachęcam do zapoznania się z tym wpisem). Ciągle z nich korzystamy. Teraz kolejne propozycje –  co nowego pojawiło się u nas ostatnio?

1. Duża piłka

Bardzo lubimy się nią bawić! Pamiętajcie, że jak kładziecie dziecko na niej na brzuchu to pilnujcie żeby głowa nie była odchylona do tyłu. Głowa ma być przedłużeniem tułowia.

2. Hula hop

Jeszcze nie czas na kręcenie bioderkami ale za to zaczynamy zachęcać malucha do pivotów.

Pivoty – czyli obroty wokół własnej osi. Ważne aby dziecko potrafiło obracać się w obie strony czyli zgodnie i przeciwnie do wskazówek zegara.

Na czym polega zabawa?

Przyczepiamy do hula hopa różne zabawki a dziecko kładziemy w środku (patrz zdj.).  Motywujemy je tym samym do obracania się wokół własnej osi.

3. Bączek

Zabawka stara jak świat. My mamy dwa rodzaje:

  • tradycyjny bączek

Tutaj główną rolę odgrywa towarzysz zabawy (u nas to najczęściej starszy brat puszcza młodszemu i razem się śmieją). Śmiech to samo zdrowie bo nie dość, że sprawia przyjemność przez pobudzanie naszego organizmu do wydzielania hormonów szczęścia – endorfin, to jeszcze super wpływa na rozwój narządu słuchu. Dzieci uwielbiają słuchać swojego śmiechu i dźwięków wydawanych przez siebie.

Tutaj przeczytacie więcej na temat rozwoju słuchu.

 

  • bączek – nie bączek

Zabawa nim jest o tyle fajna, że to już sam maluch może wprowadzić w ruch piłeczki skaczące w środku. Kładziemy dziecko na brzuchu a przed nim kładziemy bączka. Początkowo opiekun podnosząc jedną rękę dziecka naciska od góry na bączka. Z czasem dziecko samo zdobędzie tę umiejętność. Jest to o tyle istotne, że dziecko w trakcie tej zabawy ćwiczy przenoszenie ciężaru z jednej strony na drugą. Jest to istotna umiejętność w rozwoju dzieci.

4. Kolorowe chusty

To jest szał! Bawimy się w akuku.

Nie tylko my się chowamy za chustą wyskakując radośnie zza niej z przeróżnymi dźwiękami, ale też chowamy za nią różne przedmioty. Pojawiają się i znikają- to zdziwienie i fascynacja w oczach dziecka. Możemy również zamienić się rolami i to dziecko chować i odkrywać chustą. My używamy jej również do gilgotek i przyczepiamy do hula hopa. Lubimy też przy jej pomocy bawić się w kotka i myszkę – dziecko leży na brzuszku a opiekun rusza chustą przed dzieckiem. Dziecko próbuje złapać chustę.

5. Gumowe Klocki

Stukamy o siebie, o podłogę no i oczywiście do buzi pakujemy.

Opiekun układa wierzę, burzy i mówi „bach”.

6. Klocki wafle (duże)

To jest jedna z najbardziej integracyjnych zabaw dla rodzeństwa.

7. Książki

O tym jak i co czytać dziecku przeczytacie tutaj.

Poniżej nasze hity z tego okresu:

            

       

 

 

8.  Pudełeczko na znikające kuleczki

9. Skacząca żaba

10. Woreczki sensoryczne

     

Pamiętajcie, że w zabawie w tym okresie najważniejszy jest kontakt z drugim człowiekiem (tutaj przeczytacie o 10 zasadach dobrej zabawy).

Poniżej podsyłam Wam linki do propozycji, jak bawić się z niemowlakiem:

Zabawy z niemowlakiem cz. 1

Zabawy z niemowlakiem cz.2

Zabawy z niemowlakiem cz.3